WhatsApp

Bismillahirrahmanirrahim

BU YILDIZ BİZİM !

Mühr-ü Süleyman

Öyle Garib Kaldım ki Bilinmezlikten, En çok da Çektim Cahilin Elinden…

Peşi sıra yüzbinlerce insanın öldüğü , uğruna savaşlar yapılan, filmlere konu olup gişe rekorları kıran, (Yüzüklerin Efendisi Serisi )bereketinden dünyayı satın alan, Rüzgarlara hükmedip, cinleri uğrunda köle eden, tarifi dahi yapılamayan herkesin peşinden koştuğu o büyük SIR !

Mühr-ü Süleyman…

Kimi Dünya hevesi ve hevası için, kimi Ahiretini kurtarmak, kimi de Yakîn olmak için istedi O’nu… O ise en çok Süleyman (a.s) ‘a nasib oldu. Aslında Adem (a.s) ‘ın Cennetten getirdiği 3 şeyden biri diye rivayet edilir. Sonra Arş ‘a bırakılmıştır ve sonra ALLAH C.C ‘ın izniyle Cebrail (a.s) tarafından Süleyman (a.s) ‘a getirilmiştir. O da bu yüzükle yeryüzüne adaletle hükmetmiştir. (Allah O’ndan Razı Olsun).

Tüm semavi dinlerde ve kitaplarda bahsedilen Süleyman (a.s.), peygamberlerin en zenginlerinden ve kendisine krallık verilen rüzgara, doğa olaylarına hükmeden ,bütün cinni ve hayvanları yönetip onlarla konuşabilen bir peygamberdi. Süleyman (a.s.)’ın parmağındaki yüzük bütün cinleri toplayabilme ve egemenliği altına alabilme özelliğine sahipti. Fakat Süleyman (a.s.) vefat ettikten sonra yüzüğü kayboldu. Çünkü bu yüzüğe kim sahipse bütün cin ve hayvanları yönetebilecekti.

Yüzüğün içeriği hakkında çok çeşitli bilgiler olsa da aslının nasıl olduğu hakkında kesin hiçbir bilgi yoktur. En net bilgi İsmi Azam olduğu ve şekline ait bilinen en net bilgi de göklerin ve yerin altı günde yaratıldığına işaret eden ve Davud (a.s) ‘a verilen birbirine ters 6 kollu iki üçgendir. Dünyanın en eski sembollerinden birisi olan Mühr-ü Süleyman’ın anlamı; göğün ve yerin birleşimini göstermektedir, iki üçgenin biri göğe biri yere dönüktür. Simge bir yönüyle insan varlığının maddi bedenini ve ruhunu, bundan oluşan bütünü, bir yandansa dişil ve eril ilkeleri, özdeksel ve tinsel değerlerin bütünlüğünü ifade etmektedir. En doğrusunu ALLAH (c.c) bilir. Doğu’nun Yin ve Yang'ı buna benzer bir simgedir. Dünyaya giriş ve çıkış noktalarını temsil eder. Bu mübarek simge o kadar eskiden beri kullanılmıştır ki Tunç devri kalıntıları dahi bulunmuştur.

Günümüz karışıklığı içinde ne yazık ki anlamını yitirmiş ve sadece bir ülkenin bayrağı olarak atfedilmiştir. Aslına bakarsanız o ülke de bu bayrağı taklit yine Türklerden taklit etmiştir. Aşağıda görmüş olduğunuz bayrak Karamanoğulları Beyliğinin bayrağıdır.

Açıkça görülüyor ki bayrak birileri tarafından rengi dahi taklit edilerek kullanılmıştır. Zira bu konu pek az kişi tarafından bilinir. Bununla da bitmez, bu yıldız sadece Karamanoğulları Beyliği tarafından değil aynı zamanda Candaroğulları Beyliği ve Teke Beyliği tarafından da aynı şekliyle kullanılmıştır. Selçuklulardan sonra da diğer Tüm Türk Beyliklerinde ve en çok da Osmanlı ‘da kullanılmaya başlanmıştır. Ecdat yıldızımızı öyle benimsemiştir ki neredeyse yapılan her Camii de, çeşmede, mezar taşlarında ve hatta Sancakların üzerine ve padişah, şehzade, sadrazam kaftanlarının içlerine dahi işlemiştir. Aşağıda görülen sancak Barbaros Hayrettin Paşa’nın rüzgârlara hükmetmek için kullandığı ve şu anda Beşiktaş Deniz Müzesi’nde bulunan sancaktır.

Aslında her şey açıkça ortadadır, bizler bizim olanı kullanmaktan vazgeçtiğimiz için başkaları kıymetlimizi kıymet edinmişlerdir. Biz bizim olanı geri almadıkça da bu böyle bilinmeye devam edilecektir. Boşa dememiştir büyük üstad Yunus Emre " İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir” diye. Zira biz kendimizi bilmezsek bu nice kayıplar olacaktır. Öyle ya cehaletimizden "İsrail yıldızı” bile dediğimiz bu Mübarek Yıldız’ı camilerimizden, çeşmelerimizden, mezarlarımızdan söküp atmaya kalktık yıllarca. Bazı illerimizde mezarlıklar üzerinde bu yıldızı gördük diye parçaladık ve kendi kendimize haber olduk, haberlerde okuduk. Öyle bir hale geldik ki kendimizden olanı söküp atmaya kalktık başkalarının diye….


Tesbih İçin Doğru Adres Osmanlı Pazar

Osmanlı Pazar, internetten güvenilir erkek ve aksesuar ürünlerinin sipariş edilmesi için yirmi dört saat hizmet veriyor. Doğal taşlı tesbihler, fiber materyalle üretimi yapılmış özel tesbihler, kehribar tesbih çeşitleri üretiliyor. Ağaç tesbih modelleri, gümüş tasarımlar, 99’luk modeller, altın kaplamalı ve 14 ayar altın kullanılan lüks ürün çeşitleri yayınlanıyor..

Daha fazlası