x

Filtre
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Katalin Tesbih

Katalin (Catalin); saydam ve yarı saydam özelliklere sahip, her renkte üretilmiş, bir çeşit fenol formaldehit materyal markasına denilir. 1927 yıllarında Amerika New York şehrinde,  “American Catalin Corporation” şirketi tarafından patenti alınarak üretimine başlanmıştır. 1930 yıllarda üretildiği dönemlerde; çeşitli ev eşyaları, takılar, bilardo topları, antika biblolar, dekoratif amaçlı radyolar, aksesuarlar gibi ürünler yapılmıştır. Katalin’den yapılan ürünler, koleksiyonerler tarafından özellikle arandığını söyleyebiliriz. Katalin, ısıya dayanıklı ve sert bir malzemedir. Isıya maruz kaldığında, bileşen yapısından dolayı fenolik koku verir. Genel olarak günümüzde yansıyan bilgilere göre, 1950’li yıllarda malzemenin üretimi durdurulmuştur. İlerleyen yıllarda ise Katalin yerine kullanılmak üzere, farklı malzemeler üretilmiştir. Günümüzdeki Katalin malzemesi ile geçmiş dönemlerde üretilen Katalin malzemesi aynı değildir. Piyasada bulunan çoğu Katalin malzemeler gerçeği yansıtmıyor olabilir. Günümüzdeki Katalin tesbihleri; Alman Katalini, eski obje Katalin malzemesi gibi malzemelerden elde edilir.

Osmanlı tesbih modellerinde kullanılan maddeye ise Bakalit denir. Bakalit 1907 yıllarında üretilmiştir. O dönemeler de plastik malzeme kullanımı gerçekleştirilmekteydi. Daha sonra kaliteyi düşürerek, Katalin üretimine başladıkları belirtilmektedir. 1950 yıllarından sonra, günümüzdeki plastiğin bulunmasının ardından, Katalin üretimi de durdurulmuştur. Osmanlı tesbihler de dahil olmak üzere; Katalin ve Sıkma kehribarlar sentetik özelliğine sahiptir. Günümüzde Osmanlı katalin tesbih modellerini, değerli kılan içerisindeki maddenin üretilmemesidir.

Katalin Tesbih Nedir?

Kehribar kadar değerli olan, eski Katalin (Bakalit), Osmanlı Sıkması (Bakalit) ve eski zar (Bakalit) gibi ürünlerin hepsi esasen bakalit formülü ile yapılmıştır. Sıkma kehribar, bakalit kehribarı, Katalin, Osmanlı sıkması, Osmanlı bağa, Sandaloz, futuran, muğalla ve daha sayısız doğal ve saf taş ürünleri kehribar olarak anılanların hiçbiri kehribar değildir. Sadece, kehribara benzediği için kehribar adı ile anılır. Bakalit denilen malzeme ile Katalin tesbihler elde edilir. Katalin malzemesinin üretimi, geçmiş dönemlerde durdurulmuştur. Bu nedenle günümüzdeki Katalin tesbih modelleri, çeşitli Katalin malzemesinden yapılmaktadır. Almanlar, Kataline benzer yeni bir malzeme üretmiş ve bu yönde tesbih yapımında kullanılır. Ayrıca eski Katalin objeler usta ellerde traşlanarak yeni Katalin tesbih modelleri de elde edilmektedir. Yani günümüzde; Alman Katalin malzemesinden, eski obje Katalin malzemesi gibi çeşitli malzemelerden Katalin tesbih üretimi yapılmaktadır.

Aralarındaki tek fark, üretim aşamasında; laboratuvar dökümüne etki eden ısı ve basınç gibi farklardan kaynaklanır. Katalin denilen malzeme, aslında bakalit denen malzemeden farklı değildir. Bakalit malzemesini üreten firmanın adı Katalin olduğu için, piyasada ürünün adı bakalit yerine Katalin olarak anılmaya başlanmıştır. Katalin ile Bakalit aynı ürünü ifade ettiğini belirtmek istiyoruz. Bu nedenle Katalin malzemesi kaliteli ve pahalı bir üründür. Katalin tesbih modellerinin fiyatları yüksektir. Hakiki Katalin olduğunu anlamanız zor olabilir. Bakalit malzemesini tesbih ustalarımız tarafından işlenerek çeşitli ürünler elde edilir. Tesbih yapımında kullanıldığı gibi, yüzük, bileklik, kolye gibi ürünlerin üretiminde de kullanılmaktadır.

Katalin Tesbih Modelleri

Katalin tesbih modelleri, birbirinden özel işlemelere ve görselliğe sahiptir. Tesbih modellerimizin her biri kendine özgü tasarımı ve şıklığı ile hizmetinize sunulur. Çeşitli detaylar ve aksesuarlar ile hareketlenmelere sahiptir. Gümüş işlemeli, özel el yapımı gibi özellikleriyle hizmetinizdedir. Katalin tesbih modelleri; Alman Katalin malzemesinden yapılan tesbih modelleri, eski Katalin malzemesinin traşlanarak yapılan tesbih modelleri gibi çeşitli ürün malzemeleri kapsamında farklı çeşitlerimiz bulunur. Her biri kendine özgü işlemesi ve özellikleri ile şık ve rengarenk güzelliğe sahiptir. Sizlerde zevkinize ve bütçenize göre Katalin tesbih modellerimizden birini tercih edebilirsiniz.

 •          Usta İşi Katalin Tesbih Özel Seri
 •          Özel Usta İşi ELDE Yapım 99'lu Katalin Tesbih
 •          Usta ELDE Yapım ÖZEL İşçilikli Alman Katalin Tesbih
 •          Usta İşi Elde Yapım ALMAN Katalin Sistemli Tesbih
 •          Bilal Yakın Usta Sıkma Kehribar Tesbih
 •          Usta İşi Elde Yapım ALMAN Katalin Sistemli Tesbih Model 1
 •          Eski OBJE Alman Katalin Malzeme Usta İşi Sistemli Tesbih
 •          Feyzullah Kalaycı Usta Yapımı Çok Eski Hareli Şamdan Altlığı Katalin
 •          Çekoslavak Katalin Tesbih Usta İşi EL Yapımı           
 •          Dünyada Tek Selamet Şeker Yapımı Dominik Damla
 •          Katalin Turkuaz İşlemeli 925 Ayar Gümüş Tesbih

Osmanlı Katalin Tesbih

Osmanlı tesbih modellerinde kullanılan maddeye Bakalit denir. Bakalit 1907 yıllarında üretilen bir türdür. O dönemeler de plastik malzeme olarak kullanıyordu. Daha sonra kaliteyi düşürerek Katalin üretimine başladıkları belirtilir. 1950 yıllarından sonra, günümüzdeki plastiğin bulunmasının ardından Katalin üretimi de durmuştur. Osmanlı tesbihler de dahil olmak üzere; Katalin, Sıkma kehribarlar sentetik özelliğine sahiptir. Günümüzde Osmanlı Katalin tesbih modellerini değerli kılan içerisindeki maddenin şu an üretilmemesidir.

Osmanlı sıkması ve çeşitli tesbih modelleri, Katalin ve bakalit malzemelerinin dışında plastikten yapılır. Ayrıca Bakalit denen malzeme yapı itibarı ile kehribara benzer. Bakalitin yapısında plastik bulunmaz, özel ve değerli bir formüle sahiptir. Tesbih yapımında kullanıldığında farklı bir çekim gücü verir.

Katalinin tarihçesine bakıldığında, geçmişinin 1927’ye dayandığını ve 1950’lere kadar üretildiğini görüyoruz. Bu bilgiye göre, piyasa yer alan Osmanlı Katalini adı ile satılan ürünlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyebiliriz. Çünkü; Türkiye Cumhuriyeti 1923’te kurulmuştur. Katalin üretimi ise 1927 yılında yani daha sonradır. Genel olarak kehribar grubunda olduğu gibi Katalin grubu da su istimale oldukça açık bir üründür. Bu konuda bilgi sahibi olmayan kişilerin kandırıldığını söyleyebiliriz. Osmanlı Katalin denilen malzeme, sentetik özelliğinde olup gerçek Bakalit ( Katalin) malzemesinden yapılmadığını belirtmek isteriz. Katalin malzeme geçmiş dönemlerde üretilmiştir, günümüzde ise devamlılığı olmayan bir malzemedir. Yapılan tesbihler, bu eski objelerin traşlanarak yeniden kullanılmasıyla meydana gelmektedir. Almanya ise son zamanlarda, bu malzemenin yeniden yapımını başardığını söyleyebiliriz. Günümüzde çeşitli yollarla, benzeri malzemeler üretilmektedir, ve Katalin adı ile satışı çıkarılır. Fakat eski dönemlerde yer alan Katalin ( Bakalit ) malzemesi ile aynı olup olmadığı yönünde net bir şey söyleyemiyoruz. Bu nedenle günümüzde çeşitli malzemelerden, değişik türlerde Katalin tesbih modeli işlenmektedir.

Katalin Tesbih Fiyatları

Katalin tesbih fiyatları, tesbih modellerine ve işleme özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Ayrıca el yapımı özelliği de fiyatını etkileyen durumlardandır. Katalin tesbih fiyatları, 495 TL ile 4 bin arasında değişkenlik gösterir. El yapımı, tesbih ustalarına özgü tasarımlar tabii ki daha yüksek fiyatlara sahiptir. Normal tesbih modelleri ise 495 TL civarında fiyat seçeneklerine sahiptir. Gümüş işlemeli, Alman Katalin malzeme, şamdan altlığı Katalin gibi farklı özellikleri ile Katalin tesbihler modellerine göre değişken fiyatlara sahiptir.

Katalin tesbih modelleri, kendilerine özgü Katalin malzeme işlemeleri ile farklı kültüre sahiptirler. Her biri farklı işleme özelliği ve kullanılan farklı türdeki Katalin malzemesi ile fiyatları da değişebilir. Ayrıca piyasada bulunan Katalin tesbih modellerinin hepsinin hakiki Katalin malzemesinden yapılmadığını belirtmek isteriz. Osmanlı Katalin tesbih adı altında sunulan çoğu tesbih çeşitleri maalesef gerçek Katalin malzemesini yansıtmamaktadır. Hakiki niteliğini ekleyerek, fiyatını daha pahalı bir şekilde sunan kişiler olabilir, buna göre bu noktaya da bilinçli bir şekilde yaklaşmak gerekir. Katalin tesbih fiyatlarımız, ve kullanılan malzemeler özellikleri genel olarak size iletildiği gibidir. Dilerseniz bizler ile iletişime geçerek, tesbih modelleri ile alakalı detaylı bilgi alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.