x
Tesbih Çeşitleri ve Özellikleri

Tesbih Çeşitleri ve Özellikleri

09 Ocak 2022

Tesbih Çeşitleri Ve Özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz için yazımıza göz gezdirebilirsiniz. Özellikle erkeklerin en çok kullandıkları aksesuarlardan biri olarak bilinen tesbih çeşitleri değer olarak da birbirinden farklı yapılara sahip olabilmektedir. Eski dönemlerden beri tesbih çeşitlerinin kullanıldığını biliyoruz. Sadece bizlerin kültürüne has bir durum olmasa da ülkemizde aksesuar olarak oldukça fazla tesbih kullanıldığını söylemek mümkündür.

 Birbirinden farklı taş ve boncuk yapısına sahip olan tesbih çeşidi bulunmaktadır. Her bir tesbih çeşidinin özelliği de birbirinden farklıdır. Tesbihler genellikle doğada bulunan değerli ve yarı değerli taşlardan ya da ağaçlardan özel olarak üretilmektedir. Ayrıca tesbih yapımı sırasında kullanılan taşların da ayrı bir enerjileri ve anlamları bulunmaktadır.

Tesbih Taş Çeşitleri Ve Özellikleri

Doğal taşların özel olarak işlenmesi ile hazırlanan tesbih taş çeşitleri aynı zamanda zihinsel ve fiziksel olarak da yararlı enerjiler vermektedir. Pek çok kişi oldukça faydalı olduğu düşüncesi ile doğal taşlardan üretilen tesbih modellerini tercih etmektedir. Tercih edeceğiniz tesbih modeli için hangi doğal taş tercih edildiyse taşın değerine göre tesbihin de fiyatında değişkenlikler görülebilmektedir.

Doğal taş tesbih çeşitleri içerisinde en çok tercih edilenler arasında akik tesbihler, ametist tesbih çeşitleri, inci taşlı, güneş taşlı, mercan taşlı tesbihler ve kuvars taşlı doğal tesbihler yer almaktadır.

Oldukça etkileyici ve doğal görünümü ile çekiciliğe sahip olan doğal taşlı tesbih modelleri uzun süreli de bir kullanım sunmaktadır.

Doğal taşlı tesbih modellerinden hangi taş çeşidine sahip olan modeli tercih ediyorsanız taşın özelliklerinden de yararlanabilirsiniz.

Ametist Taşlı Tesbih

Kişiyi sakinleştirici ve daha huzurlu yapabilme özelliği olduğu bilinen ametist taşlı tesbih modelleri aynı zamanda kişiye pozitif enerji de vermektedir. Mavi ve mor tonlarındaki doğal taşları narin olmasının yanı sıra iyi bir bakım ile uzun süreli kullanılabilmektedir.

İnci Taşlı Tesbih

Uzun süreli kullanımının yanı sıra oldukça şık ve gösterişli bir tesbih modeli olduğu için bayanlar arasında da kullanılabilmektedir. Stresi azaltmada etkili olduğu bilinen inci taşlı tesbih modelleri fiyat olarak da gerçek inci kullanıldığı için daha pahalı olabilmektedir.

Akik Taşlı Tesbihler

En çok tercih edilen ve en çok kullanılan tesbih modellerinden biri olarak akik taşlı tesbih çeşitlerini göstermek mümkündür. Akik taşı doğada oldukça fazla bulunmaktadır. Takılarda da sıkça tercih edilen akik taşı kişinin daha sakin kalmasını sağlarken aynı zamanda kötü enerjilerden de korunmasına yardımcı olur.

 

Kehribar Tesbih Çeşitleri Ve Özellikleri

En çok tercih edilen ve kullanılan tesbih çeşidi olarak kehribar tesbihleri gösterebiliriz. Kehribar değerli bir taş çeşidi olarak anılmaktadır. Oldukça zor bulunduğu ve özel olarak işlendiği için aynı zamanda kehribar tesbih modellerinin de oldukça değerli olduğunu söylemek de mümkündür. Kehribar taşı çamgiller familyasına ait olarak bulunan pinus ağacının reçinesinden elde edilmektedir.

Sıkma Kehribar Tesbih

Sıkma kehribar tesbih modelleri tarihine bakıldığında 16. Yüzyıl döneminden itibaren üretildiğini söylemek mümkündür. Sıkma kehribar tesbih çeşitleri kehribarların işlenmesi sırasında dökülen tozların tekrar kullanılması ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte diğer kehribar tesbih çeşitleri ile kıyaslandığında sıkma kehribar tesbih çeşitlerinin renk değiştirebildiğini de ayrıca belirtmek gerekmektedir. Kullanıldığı süre boyunca kendiliğinden renk değiştirme özelliğinden dolayı pek çok kişi sıkma kehribar tesbih çeşitlerini tercih edebilmektedir.

Ateş Kehribar Tesbih

Kehribarın ve lal taşının birleşiminden ortaya çıkan ateş kehribar tesbih çeşitleri aynı zamanda taş olarak değerlendirildiğinden oldukça yüksek bir enerjiye de sahiptir. Kişilerin direkt olarak duygularına seslendiği ve insanı duygusal ve daha sakin yapıya büründürdüğünü bilinen ateş kehribar tesbih çeşidinin cinsel gücü de artırdığı bilinmektedir.

Damla Kehribar Tesbih

Damla kehribar tesbih modeli aslında orijinal kehribar modeli olarak bilinmektedir. Hem kişiyi sakinleştirici hem de dinlendirici bir etkisi olduğu düşünülen damla kehribar tesbih modeli kadınlar tarafından da sıklıkla tercih edilebilmektedir.

Fosilli Kehribar Tesbih

Bu kehribar tesbih modelinin diğerlerinden en önemli farkının boncuklarının içerisinde hayvan fosillerinin de bulunuyor olmasıdır. Oldukça pahalı ve değerli bir tesbih çeşidi olarak bilinen hayvan fosilli kehribar tesbih aynı zamanda nadir üretimi yapılan ve en fazla aranan tesbih modeli olarak da bilinmektedir.

 

99'luk Tesbihler

Altın Tesbihler

Doğal Taş Tesbihler

Fiber Tesbihler

Gümüş Tesbihler

Hayvansal Tesbihler

Katalin Tesbihler

Kehribar Tesbihler

Oltu Taşı Tesbihler

Osmanlı Sıkma Kehribar Tesbihler

Özel Usta İşi Tesbihler

Sıkma Kehribar Tesbihler

Taraftar Tesbihleri

Tesbih Kutuları

Zaza Tesbihler

Ağaç Tesbihler

https://www.osmanlipazar.com/tesbih-cesitleri

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.