x
Filtre
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.

Fildişi Tesbih

Fildişi tesbih, hakiki fildişinden yapılır. Fildişinin özel el işçiliği ile işlenmesiyle değeri oldukça artar. Fildişi genellikle süsleme sanatında kullanılan ve tercih edilen bir tür materyaldir diyebiliriz. Eski zamanlarda var olan medeniyetlerin, günümüze yansıyan sanat eserlerinde fildişi öncelikli ve ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Eski tarihlerde fildişi; mobilya, ziynet eşyası, bilardo topu, tesbih gibi alanlarda kullanıldığı dikkat çeker. Birbirinden özel alanlarda kullanılan fildişi materyali, tesbih yapımında hala hassasiyetle kullanılmaktadır. Usta yapımı el işçiliğine göre fildişi tesbih fiyatları da değişkenlik gösterir.Ayrıca belirtmek gerekir ki hayvansal ürünlerden elde edilen malzemeler için asla canlılara keyfi bir şekilde zarar verilmez. Normal süreçte yaşamını yitirmiş hayvanlardan elde edildiği ifade edilir. Tesbihin kültürel yapısına da uygun düşmediği, hassasiyetle belirtilir.

Fildişi

Fildişi, yaşamını normal süreçte yitiren fillerden elde edilir. Donuk beyaz renge sahip fildişi, tarifte sanatsal ve çeşitli çalışmalarda özellikle tercih edilen ürünler arasındadır. Eski tarihlerde özellikle yontmacılık, oymacılık gibi çeşitli zanaatlarda kullanılmıştır. Tesbih yapımında da tercih ürünler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Fildişinin değeri oldukça yüksektir. Bu nedenle oymacılık, yontma gibi usta ellerde değeri daha da artmaktadır. Eski dönemlerde Mısır sanat tarihinde özellikle; mobilya, tuvalet eşyası süslemesi-ayna çerçevesi, süs eşya yapımı gibi alanlarda kullanılmıştır. İ.Ö 2 bin yıllarında ise Suriye’de üstün özelliklere sahip fildişi eserlerin üretildiği bulgular arasındadır. Asur sanatında da; çekmece ve süs plakalarından oluşturulan, Nimrud fildişileri, oldukça ünlü olduğunu söyleyebiliriz.

Tarihte Anadolu’da ise fildişi heykelcikleri yapılmıştır. Günümüzde çeşitli müzelerde fildişi eserler sergilenmektedir. Kadın figürü, Bronz çağdan kalma eser Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesinde sergilenir. Hitit döneminde yapılan, Dağ Tanrısı heykelciği de aynı şekilde Ankara Anadolu Medeniyetler müzesinde yer alır. Girit sanatında da oymacılık önemli bir yere sahiptir. Heykelciklerin yapımında olduğu gibi saray süslemelerinde de özellikle tercih edilirdi. Fildişi tarihi uzun bir döneme yayılır ve Dünya tarihinin kültürel yapısında oldukça kıymetli bir yeri vardır. Fildişi tesbihler de bu nedenle önemli ve değerlidir.

Fildişi Tesbih Özellikleri

Fildişi tesbih modellerinin kendine özgü tasarımları ve özellikleri vardır. Değişen özellikleri ile fiyat seçenekleri de değişir. Özel el yapımı işçiliğe sahip tespih modelleri, birbirinden özel işlemeli sisteme sahiptir. Hayvansal ürünlerden elde edilen tesbih modellerini, diğerlerinden ayıran bir özelliği ise; yaşamını yitiren hayvanların, işlenen parçası ile yeni bir hayata kavuştuğuna inanılır.

Fildişi tesbih modellerinin, özellikleri ve detayları şöyle:

 • Özel usta el yapımı olan modelleri mevcuttur.
 • En pahalı tesbih modelleri kapsamında yer alır.
 • Gümüş olan modelleri bulunur.
 • Oyma, İmame tepelik özelliklerine sahip modelleri vardır.
 • Halkalı, turkuaz işlemeli, mercan karpuz dilimli, kaplumbağa-fildişi işlemeli, kapsül kesim-bülbül yuvası, bülbül yuvası el işçiliği, safir-altın işlemeli, mercan-altın el yapımı gibi özelliklerine sahip modelleri bulunur.
 • Esma-ül Hüsna yazılı, kalem işçiliği özelliğine sahip tesbih modeli de vardır.
 • Tesbih modellerinin renkleri, malzemesine ve işlemesine göre değişkenlik gösterir.

Fildişi Tesbih Modelleri

Fildişi tesbih modellerinin her biri farklı özelliklere sahiptir. Ürünleri görsellerinden detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Gümüş işlemeli, Çeşm-i Bülbül gümüş işlemeli, kaplumbağa-fildişi modeli, mercan karpuz dilimli gibi çeşitli özelliklere sahip olan modelleri bulunur. Gümüş işlemeli, altın işlemeli, oyma, kesme gibi çeşitli detaylara sahip tesbihlerimiz vardır. Tesbih modellerimizin her biri özel usta ellerde, itina ile işlenmektedir. Fildişi tesbih ve diğer hayvansal tesbihlerin her biri kendine özgü niteliklere sahiptir.

Fildişi tesbih modelleri şöyledir:

 • Selamet Şeker yapımı, Fildişi Çeşm-i Bülbül gümüş işlemeli tesbih
 • Fildişi Oyma İmameli Usta işi sistemli tesbih
 • Yarma kaplumbağa ve fildişi işlemli 925 ayar gümüş tesbih
 • Turgay Karaman yapımı, Fildişi Çeşm-i Bülbül gümüş işlemeli tesbih
 • Fildişi halkalı 33’lü usta işi tesbih
 • Fildişi turkuaz işlemeli 925 ayar gümüş tesbih
 • Fildişi mercan karpuz dilim 925 gümüş tesbih
 • Kaplumbağa ve fildişi işlemeli 925 gümüş tesbih
 • Esma-ül Hüsna yazılı kalem işçilikli tesbih
 • Fildişi kapsül kesim bülbül yuvası tesbih
 • Turgay Karaman Yapımı mercan 14K Altın işlemeli fildişi tesbih
 • Turgay Karaman yapımı safir 14K Altın işlemeli Fildişi tesbih

Fildişi Çeşm-i Bülbül Tesbih Modeli

Selamet Şeker ustanın, el yapımına sahip Fildişi Çeşm-i Bülbül modeli gümüş işlemeli özelliğe sahiptir. Tesbih, Çeşm-i Bülbül özelliği ile dikkat çeken fildişi tesbih modelleri arasındadır. Çeşm-i Bülbül (Bülbülün gözü) hikayesi; 18. yüzyılın sonlarında III. Selim’in, Mevlevi dervişi Mehmet Dede’yi cam tekniklerini öğrenmek adına, Venedik’e göndermesi üzerine ortaya çıkan bir tür cam işleme sanatıdır. Mehmet dedenin, Venedik dönüşü, öğrendiği opal cam tekniği üzerine çalışmış ve geliştirdiği teknik doğrultusunda Çeşm-i bülbül ortaya çıkıldığı ifade edilir. Tophane Müşiri Fethi Ahmet Paşa ise Çeşm-i bülbül tekniği kültürünün yaygınlaşmasında önemli bir rol almıştır. Çeşm-i Bülbül-Bülbül Gözü adı verilmesindeki neden ise, camların desenlerinin bülbül gözüne benzemesinden dolayıdır.

Fildişi Tesbih Fiyatları

Fildişi tesbih fiyatları; tesbih modelinin özelliklerine göre farklılık gösterir. Özel el yapımı usta ellerden çıkan tesbih modellerinin fiyatları daha yüksektir. Örneğin; Çeşm-i Bülbül gümüş işlemeli fildişi modeli 9, 257 82 TL civarındadır. Fakat kampanya dahilinde belirli dönemlerde daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Aynı şekilde, Esma-ül Hüsna yazılı fildişi tesbih modeli de 9, 762,79 TL civarındadır. Fildişi tesbihlerin en düşük fiyata sahip olanı, 355 TL’dir. Fildişi tesbih modellerinin genel fiyatları; 3 bin TL civarı ve 9 bin TL arasında değişken yapıya sahiptir. Fildişi tesbih gram fiyatı tesbih modeline göre farklılık gösterir. Genel olarak tesbih fiyatları da özelliklerine ve özel işçilik detaylarına göre değişir.  Sitemiz üzerinden fildişi tesbihleri ve fiyatlarını daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Kültür tarihinde önemli bir yere ait olan Fildişi eserleri, tesbih yapımında da değer kazanmaktadır. Sizlerde değerli ve kıymetli fildişi teşbihlerden birini koleksiyonunuza ekleyebilirsiniz.

Fildişi Tesbih Modelleri ve Çeşitleri

Fildişi tesbih modelleri, oldukça uygun fiyatlarla Osmanlı Pazar web sitesinde satışa sunuluyor. 14 ayar altın kuğu modeline sahip işlemeli fildişi koleksiyon ürünlerinden biri olan model, özel olarak isim yazılarak teslim edilebilecek kutusuyla gönderiliyor. Fildişi tesbih modelleri arasında en çok ilgi gören tasarımın üreticisi tarafından 14 ayar altın çakma işleme, fildişi mavi safir taş kullanılmış ve son derece şık imameyle özel tasarım oluşturulmuştur.

Stok koduna göre siparişlerinizi Osmanlı Pazar güvencesiyle verebilirsiniz. Ustalar tarafından üretilen teni modellerde fildişi ve bir çok hayvansal tesbih tasarımları oldukça şık ve nadir bulunan yapılarıyla binlerce kişiyi etkilemeyi başarıyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.